Umowa zlecenie dla kierowcy, można czy nie można …

Umowa zlecenia dla kierowcy

Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu firmy transportowej?

Umowa zlecenie nie jest umową o pracę, a zleceniobiorca nie jest pracownikiem, jego wynagrodzenie jest uzależnione od wykonania zlecenia, a nie od czasu pracy.

Umowa zlecenie jest wykorzystywana w sytuacjach, gdzie potrzebne jest skorzystanie z usług osoby z określonymi kwalifikacjami; w przypadku firmy transportowej pracodawcy często szukają osób z odpowiednim prawem jazdy i kwalifikacjami zawodu kierowcy.

Kiedy umowa zlecenia dla kierowcy?

Umowę zlecenie najczęściej wykorzystuje się w sytuacjach nagłych lub na chwilowe zastępstwo.

Kluczowe czynniki rozróżniające umowę o pracę od cywilnoprawnej to między innymi otrzymywanie przez zleceniobiorcę płatnego urlopu i chorobowego, czy też stałe godziny pracy.

Na umowę zlecenie nie można także zatrudniać kierowców, jeśli prowadzimy przewóz na potrzeby własne. W takim przypadku możliwe jest jedynie zatrudnienie na umowę o pracę.

Liczba godzin pracy kierowcy zatrudnionego na umowę zlecenie nie jest ściśle określona przez prawo. Zleceniobiorca sam ustala sobie godziny pracy w oparciu o powierzone zlecenie.

Jednak w przypadku kierowców nadal obowiązują ich przepisy z czasu pracy, niezależnie od charakteru umowy.

W kontekście prawnym, właściciel firmy ma faktycznie możliwość zatrudnienia kierowcy na podstawie umowy zlecenia, co jest uznawane za formę umowy cywilnoprawnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca zatrudniony w ten sposób uzyskuje prawa i obowiązki wyłącznie określone w treści zawartej umowy. Umowę zlecenie oferuje dużą elastyczność, można ją wypowiedzieć w każdym momencie, w określonych przypadkach można być zwolnionym z płacenia składek społecznych, więc dla zleceniodawcy jest tańsza, a zleceniobiorca otrzymuje więcej do ręki.  

Pracodawca nie może zawrzeć umowy cywilnoprawnej, jeśli wykonywana praca spełnia kryteria charakterystyczne dla stosunku pracy. W takiej sytuacji obowiązkowo należy podpisać z pracownikiem umowę o pracę.

Takimi kryteriami są między innymi: pozostawanie w dyspozycji zlecającego, wykonywanie zlecanych zadań na bieżąco, podporządkowanie, ciągłość świadczenia pracy.

Należy również pamiętać, że o charakterze zawartej umowy decyduje jej treść, umowa zlecenia nie może nosić żadnych cech z umowy o pracę.

Sprawdź również: Kadry i płace dla firmy transportowej

Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu firmy transportowej?

O autorze:

Scroll to Top