Karnet ATA czym jest i w jakich sytuacjach jest stosowany?

dokument ata co to

Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu firmy transportowej?

Sprawdźmy, czy wiecie, czym jest karnet ATA i w jakich sytuacjach jest stosowany?

Dobra, żartujemy… już wyjaśniamy, co to takiego, a dla tych, którzy znają temat, sprawdźcie, czy trzeba coś uszczegółowić. Co jest ważne w przekazie dla tych, którzy są nowicjuszami w tym temacie?

Karnet ATA to międzynarodowy dokument celny, wykorzystywany przy odprawie celnej towarów wywożonych w celach wystawienniczych, akwizycyjnych i zawodowego wyposażenia. Procedura związana z tymi transportami jest dosyć skomplikowana, dlatego użycie karnetu ATA upraszcza odprawę celną. Dzięki temu nie ma potrzeby wypełniania dokumentów SAD, deklaracji celnych ani składania depozytów na przejściach granicznych.

Jak można uzyskać dokument ATA?

Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z karnetu, mogą uważać, że procedura jego wyrobienia jest trudna. Istnieją jednak firmy spedycyjne i transportowe, które specjalizują się w przewozie towarów na karnetach ATA i oferują usługę pośrednictwa w wydawaniu tego dokumentu na podstawie urzędowo uwierzytelnionych wzorów oraz podpisów osób odpowiedzialnych za reprezentowanie firmy.

Za wykonanie karnetu odpowiedzialna jest Krajowa Izba Gospodarcza w Warszawie, do której najlepiej udać się osobiście po odpowiednie wnioski, a także telefonicznie zamówić druki. Należy również przedłożyć dokumenty rejestrowe firmy oraz uiścić opłatę rejestracyjną.

Istotny jest również fakt, że w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, karnet nie jest wymagany do przewozu towarów na terenie państw członkowskich.

Ważność karnetu ATA wynosi 12 miesięcy od daty jego wydania. Pamiętaj, że przestrzeganie terminu jest kluczowe, ponieważ przekroczenie odprawy czasowej wiąże się z koniecznością zapłaty należności celnych. Lepiej unikać takich niespodzianek.

Transporty na karnetach ATA to przewozy niestandardowe, które wykonuje się dosyć rzadko, dlatego wiedza na ten temat nie jest szeroka i oczywista. Karnet stosuje się m.in. wtedy, gdy firmy produkcyjne chcą wystawić swoje produkty na targach międzynarodowych, co jest doskonałym sposobem na pozyskiwanie nowych kontrahentów. Odprawa czasowa jest w takim przypadku idealnym rozwiązaniem, gdyż towar wywożony jest na kilka dni, na czas trwania targów, a potem wraca w całości do właściciela.

Ważne jest, aby lista towarów dołączona do wniosku o wydanie karnetu była identyczna z listą towarów umieszczoną na formularzach karnetu. Dlatego doświadczenie w jego wypełnianiu jest kluczowe, by uniknąć pomyłek i dodatkowych kosztów.

Karnet ATA jest akceptowany w 78 krajach, w tym we wszystkich państwach członkowskich UE oraz w USA, Kanadzie, Australii, Japonii, Turcji i wielu innych.

Korzyści z karnetu ATA

Korzyści z posiadania karnetu ATA to m.in. umożliwienie przewozu towarów (do jednego lub kilku krajów) bez konieczności ich rejestrowania w kraju docelowym, a także pozwolenie na przewóz towarów z powrotem do kraju pochodzenia bez konieczności ponoszenia opłat celnych i podatków.

Karnet ATA upraszcza procedurę celną związaną z odprawą czasową, eliminując konieczność wypełniania dokumentów celnych, składania depozytów na granicy oraz deklaracji SAD (jako użytkownik karnetu). Dzięki niemu można wywieźć towary do jednego lub wielu krajów, a karnet może być nabywany zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne, po złożeniu odpowiednich dokumentów.

Jeśli specyfika Waszej pracy wymaga tego dokumentu i może on usprawnić działalność przez 12 miesięcy, warto z tego skorzystać – w końcu po to są takie udogodnienia!

Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu firmy transportowej?

O autorze:

Scroll to Top